2012. január 21.

2012. január 17.

Messerschmitt Bf109G-14

 A makett eredetijét 1944 telén repülte a JG53 parancsnokaként a híres ász pilóta,Erich Hartmann a hazánk feletti légi harcokban.Példátlanul sikeres pályafutása alatt 352 légi győzelmet aratott és tehetségét a megújuló  nyugatnémet légierőben is elismerték.
Néhány fotó a kész makettről:






Az első Messzer építésem volt de biztosan nem az utolsó:)))

2012. január 12.

Utolsó símítások

 A készlethez adott fegyvercsövek egy kis igazítás után egész használhatóak csak előbb ki kellet a tömör végüket fúrnom,illetve mélyítenem.Kaptak egy  fém színt(gun metal) majd egy kis matt feketét cseppentettem a végükbe ezzel imitálva a mélységet és már mehettek is a helyükre.
 A huzalantennát nagyon vékony horgász zsinegből készítettem amit alapozás után acél színnel fújtam le.
Az antennán lévő két hosszúkás szigetelő test méretre(3mm) vágott injekciós tűből készült amit a huzalra húztam,pillanatragasztóval rögzítettem majd ecsettel fehérre festettem.A makettre szintén pillanatragasztóval rögzítettem a huzalt,majd a felesleget pengével levágtam.
Az időközben készre lakkoztam a  kabintetőt is.A szárnytőben és a fellépő helyeken jellemző a kopás amit egy kis alumínium színnel imitáltam de csak diszkréten.
Helyére került a kabintető és az orrsegédszárnyak enyhén kinti helyzetben.Közel hét hónapi munka után elkészült a makett.Gyors,könnyű építésnek szántam...

Lakkozni jó...

...mert ilyenkor már tudom,hogy következik a befejezés:)A matricákra és  a koszolásra egy réteg-kellően felhígított-fényes lakkot fújtam amit egy réteg matt követett.Ebbe raktam egy csepp flat base-t,hogy fokozzam a matt hatást.

A lakk száradása után elkezdtem leszedni a szélvédő maszkolását.
A futószárakra elkészítettem a kábelezést,szorító bilincsekkel együtt és a már korábban elkészített alaktrészek segítségével elkezdtem a madár lábra állítását:
A futószárak és a kerekek ragasztásánál pillanatragasztót kell használni ezért nincs sok idő a beállításra...
Ez egész jól sikerült,lássuk,hogy mutat légcsavarral:

Alakul...

2012. január 8.

Koszolás...

...krétaporral.Az olajos átmosás után pasztellkréta és szénceruza porával kezdtem ez a gép koszolását.
Különböző árnyalatokat használtam:
Vékony ecsettel hordtam fel a felületre a port,a felesleget  lefújtam majd egy nagyobb lágy ecsettel lesöpörtem.Így készült a hasi rész erősebb szennyeződése,panelvonalak kiemelése illetve a szárnytőben keletkező-a pilóta és a szerelők által felvitt-kosz megjelenítése.
Az akna ajtókra is "ráfért" a kezelés:
A kipufogók mögött keletkező koromnyomot sokan retuspisztollyal fújják fel.A nyomok intenzitása is nagyon változatos,minden maketten más.Én nem éreztem a kezemet elég biztosnak ehhez ezért itt is a krétaport használtam szénceruza reszelékével kiegészítve.Így egy kevésbé hivalkodó szolidabb koszolódást kaptam ami ebben a formában nekem megfelel. :)
Vakuval,hátha itt látszik valami...

2012. január 5.

Azért az építés is folytatódott....

 ...a fenyőfa alatt,két szelet bejgli között.:)
 Az egész makett felületét nagyon finom 8000-es csiszoló vászonnal át políroztam,hogy egyenletesebb felületet biztosítsak a matricáknak.Nem kellett sok jelzést felraknom de az a kevés is próbára tette a türelmemet és az idegeimet.Az eredeti, makettben lévő ívet használtam ami sajnos vastag és jó merev ...A lágyító folyadék hatására-tervszerűen-összeráncosodott és úgy maradt.Ilyenkor következett a vizes ecettel való egyengetés,simogatás,nyomkodás.szentségelés:(
 A kapott eredmény nem lett tökéletes de ez most már így marad...Legközelebb óvakodom a Hasegawa saját matricájától...

Kettő napos száradás után az egész gépet át ecseteltem  Tamiya gyártmányú smoke olaj festékkel.Némi száradás után hígítós fültisztító pálcikával visszaszedtem,töröltem a festéket és ezzel egy viseltesebb,koszosabb felületet kaptam végeredményként.A fotókon nem látszik annyira de a valóságban meggyőző a látvány:)))